بالا مطالب
cmsآموزشدروپالطراحی سایت

معرفی و آشنایی با دروپال (Drupal)

معرفی و آشنایی با دروپال (Drupal)

دروپال چیست و تاریخچه دروپال اون چی هست؟
این اولین سوالی هست که برای یک طراح سایت پیش میاد که دروپال چی هست؟
ولی ما در این پست قرار هست تاریخچه کوتاهی درباره ی دروپال را به شما بگیم ،و این سیستم مدیریت محتوا را به شما معرفی کنیم.

مقدمه

طراحی همه سایت ها نیازمند یک مجموعه نرم افزاری به نام سیستم مدیریت محتوا (CMS) است که طیف وسیعی از پیش ساخته و آماده تا نیازمند ساخت و از رایگان تا پولی را در بر می گیرد.

امروزه تقریباً هر کس که با سایت های کامپیوتری سر و کار دارد، نام ورد پرس (WordPress) را شنیده است. اگر کسی 10 سال پیش وارد عرصه طراحی سایت شده بود، نام جوملا (Joomla) هم به گوش وی آشناست. اما کمتر کسی است که نام دروپال (Drual) را شنیده است.

سیستم مدیریت محتوا (CMS) دروپال یک ابزار رایگان و منبع باز (open source) است که با PHP نوشته شده و طبق قوانین GNU توزیع شده است. دروپال قالب سایت حداقل 13% از 1000 سایت برتر جهانی است و از وبلاگ تا سایت های دولتی و سیاسی (سایت های دولت فدرال ایالات متحده امریکا) از این cms بهره می برند.

دروپال در زمان نگارش این مقاله نزدیک 47000 ماژول، بیش از 2900 قالب، و حداقل 1300 توزیع رایگان دارد که کاربران می توانند با سرعتی شگفت انگیز به وسیله آن سایت خود را راه اندازی نمایند.

نسخه استاندارد دروپال Drupal Core نام دارد که شامل ابزارهای پایه برای مدیریت محتوا در سایت است. این موارد شامل ثبت نام اکانت، نگهداری، مدیریت منوها، فیدهای RSS، طبقه بندی، شخصی سازی نمای صفحات، و امکانات پانل مدیریتی است. از جمله جذابیت های منحصر به فرد دروپال این است که Drupal Core را می توان به صورت یک سایت ساده، وبلاگ یک یا چند کاربره، انجمن (فوروم)، یا یک وبسایت حرفه ای بالا آورد.

علی رغم اینکه دروپال نرم افزار رابط برنامه نویسی (API) بسیار پیشرفته ای برای برنامه نویسان دارد، اما نصب و مدیریت آن برای کارهای سایت نیاز به هیچ مهارتی در برنامه نویسی و کد زدن ندارد. ویژگی دیگر دروپال این است که بر روی هر سیستم عامل و پلت فرم کامپیوتری قابل اجرا است به شرطی که آن پلت فرم یک وب سرور پشتیبانی کننده PHP و یک دیتابیس برای ذخیره محتوا و تنظیمات داشته باشد.

دروپال در سال 2001 میلادی توسط دریه بویتائر بلژیکی به جهان معرفی شده و در حال حاضر یکی از ایمن ترین، با ثبات ترین و کم تغییر ترین قالب های cms برای سایت ها در جهان به حساب می آید.

 

امکانات زبان در دروپال

از ژانویه سال 2017 میلادی دروپا امکانات شخصی سازی زبانی را به 100 زبان زنده دنیا گسترش داده است. زبان پیش فرض برای دروپال انگلیسی است و زبان فارسی را به طور کامل پشتیبانی می نماید. همچنین، امکان نوشتن چپ به راست و راست به چپ در دروپال فراهم شده که برای زبان های فارسی، عربی و عبری پشتیبانی کامل فراهم می آورد.

بروز رسانی و امنیت دروپال

دروپال به صورت خودکار مدیران (ادمین ها) سایت را از آپدیت های جدید ماژول ها، قالب ها، و یا هسته دروپال مطلع می نماید. همچون همه cmsهای دیگر، لازم است بلافاصله بعد از ارائه آپدیت های امنیتی جدید آنها را نصب کنید تا حداکثر ایمنی را داشته باشید.

در عین حال در سایت دروپال، توضیحی در مورد تایید و سازگاری ماژول (ابزار) و قالب انتخابی به شما ارائه می شود تا بدانید با کدام نسخه هسته سازگار بوده و ضریب امنیتی آنها چقدر است. مواردی که نسخه های آزمایشی (آلفا) بوده و یا دچار ابهام عملکردی هستند، در زیر عنوان ماژول ذکر شده و تذکرهای امنیتی هم در سایت دروپال و هم بخش پانل امنیتی به شما ارائه می شوند.

دیتابیس در دروپال

برای دیتابیس، دروپال از SQL بهره می گیرد. از نسخه 9 دروپال دیتابیس و داده ها به حدی انتزاعی شده اند که دیگر نیازی به کد زدن و برنامه نویسی نیست. از نسخه 9 دروپال با استفاده از دیتا آبجکت های PHP دیتابیس را کاملاً انتزاعی به شما ارائه می نماید. شرکت مایکروسافت برای دروپال درایور اختصاصی دیتابیس بر روی SQL Server نوشته است.

دروپال از نسخه 7 از موتور دیتابیس SQLite استفاده می کند که بخشی از توزیع استاندارد PHP است. در عین حال دروپال از نسخه 9 خود امکانات خاصی را برای کار بر ویندوز وب سرور IIS ارائه نموده است.

 

راحتی کار با دروپال

از نسخه 7 دروپال به بعد، این cms به صورت روز افزون امکانات دسترسی به اینترنت را ساده تر نمود است. دروپال جزو cmsهای استثنایی جهان است که می توان با آن سایت هایی برای افراد دارای انواع معلولیت و محدودیت جسمانی طراحی نمود. در دروپال هم محیط طراحی به راحتی توسط افراد معلول قابل استفاده است و هم امکاناتی درون آن طراحی شده که می توان محتوای قابل دسترس برای افراد معلول را تولید و ارائه نمود.

 

ماژول ها در دروپال

در دروپال، بجای استفاده از واژه ابزار یا ابزارک، از واژه ماژول استفاده می شود. ماژول های دروپال در مقایسه با سایر cmsها ممکن است کمتر باشند، اما ضریب ایمنی و کارکرد آنها بسیار بالاست.
ماژول ها طیف وسیعی از امکانات را برای مدیران و کابران سایت فراهم می کنند؛ که از گالری عکس تا ابزارهای یکپارچه سازی درگاه های BPM متغیرند.
برخی از معرفترین این ماژول های رایگان عبارتند از:

  • کیت تولید محتوا (CCK): تولید محتوای پویا با گسترش طرح دیتابیس. نوع محتوا در دروپال شامل مواردی همچون رخدادها، دعوت های عمومی، مقالات، مرورها، محصولات، و … است. کیت تولید محتوا از دروپال 7 در هسته موجود است.

نمایش (views): امکان بازیابی و نمایش اطلاعات محتوای سایت به کاربران. این ماژول از دروپال 8 به هسته اضافه شده است.

پانل ها: امکان مدریت نما به صورت drag and drop برای طراحی بصری تمامی اجزای داخلی و خارجی سایت.

قوانین: مدیران سایت می توانند به طور دلخواه بر اساس رخدادهای درون سایت، مجموعه ای از قوانین و دستورات را اجرا و اعمال نمایند.

شکل ها: امکان گرفتن و ذخیره سازی انواع شکل ها (موجودی ها، نماها، فیلدها، تنظیمات، و …) در قابل ماژول های شخصی سازی شده

زمینه: به مدیران سایت این امکان را می دهد که بخش هایی از سایت را به طور دلخواه / مشروط و یا به شکلی متفاوت از باقی سایت، فعال نمایند.

رسانه: ماژولی که کار فراگذاری و عکس و مدیریت رسانه را بسیار آسان می نماید.

خدمات: از دروپال API به مدیران سایت ارائه می دهد.

لیست گروه های ایمیل ارگانیک:
این سیستم برای شما به عنوان مدیر سایت امکان ایجاد دسته های مختلف از لیست ایمیل و ارسال ایمیل های مختلف به هر دسته را به طور جداگانه و همزمان فراهم می آورد.

 

امنیت در دروپال

سیاست دروپال در امنیت کاملاً واضح است. تیم امنیت دروپال هر زمان که نقص امنیتی ایجاد شود ؛بلافاصله آن را رفع کرده و همراه با ارائه آپدیت اصلاحی؛ توضیحات کاملی در مورد آن باگ امنیتی منتشر می کنند. به تمامی صاحبان و مدیران سایت ها نیز آپدیت های امنیتی به طور مدام اعلام می شود.

همچنین در سایت دروپال لیست کاملی از تمامی مشاوران امنیتی؛ صفحه اختصاصی تیم امنیت ؛ RSS Feed توصیه های امنیتی و نیز توضیحات امنیتی هر ماژول به طور کامل و شفاف ارائه شده است.

تنها مورد امنیتی دروپال باگ SQL injection آن بود که در سال 2014 میلادی با نام Drupalgeddon معرفی شد. در صورتی که افراد تا تاریخ 15 اکتبر 2014 میلادی سایتی با دروپال داشتند، دچار این باگ امنیتی می شوند.

این باگ برای کسانی که بعد از این تاریخ ؛با دورپال سایت خود را مدیریت می کنند، تاثیر و تخریبی به همراه ندارد.

ترجمه شده توسط :
آقای دکتر امیر محمد شهسوارانی

نمایش بیشتر
پایین مطالب سایت

یوسف لایقی مهربانی

سلام و درود دوستان گرامی یوسف لایقی مهربانی هستم ادمین سایت بنده دانشجو مهندسی کامپیوتر در دانشگاه دانش البرز هستم. تخصصیم در زمینه ی شبکه،برنامه نویسی،دوربین مداربسته،گوینده و طراحی هست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا